wtorek, 8 września 2015

Po co są przewały w bębnie pralki?

Pranie to wydawało by się prosta sprawa - ładujemy do pralki, włączamy i idziemy robić coś innego. Natomiast sama technologia prania to bardzo ciekawy temat. Tutaj liźniemy temat bardzo delikatnie, gdyż pralnice domowego użytku są jednak trochę inaczej konstruowane niż pralnice przemysłowe. Zacznijmy od prostej rzeczy - po co są "żebra" w bębnie pralki?

Bęben wewnętrzny ma kształt cylindryczny (cylinder znaczy walec). Ściany są perforowane (to te dziurki). Stopień perforacji powierzchni bębna (a więc stosunek dziur do całej powierzchni bocznych ścian walca) wynosi 10-40%, a średnice to zwykle 8-10mm. I to właśnie ten bęben ma rozmieszczone na sobie przewały.

Żebra (inaczej przewały) w niedzielonych bębnach (a takie zwykle mamy w naszych domach) podnoszą bieliznę i pozwalają jej, w zależności od prędkości obrotowej bębna (czyli od tego jak szybko się kręci) i modułu załadowania (ile prania powinno być wrzucone do pralki), spadać z określonej wysokości. Liczba żeber i ich wielkość wynika z wymiarów bębna.

Dlaczego tak ważne jest by pranie (w języku profesjonalnego pralnictwa zwane potocznie po prostu bielizną) przewalało się w bębnie i spadało z określonej wysokości? Otóż w procesie prania wydzielamy 3 najważniejsze parametry:
- temperaturę,
- działania chemiczne,
- działania mechaniczne.

O ile dwa pierwsze możemy osiągnąć i w garku na kuchence (wrzucamy bieliznę do garka, dolewamy wody i środka piorącego (proszku, płynu do prania etc.), tak trzeci nie jest tak prosty. Każdy chyba dobrze wie, że bielizna wyprana w ten sposób w garku, nijak będzie się miała do tej wypranej w pralce czy też ręcznie.

Antoni Milczyński, Poradnik pralniczy, str. 60
Ale wróćmy do naszych przewałów - wiemy już, że służą one do podnoszenia bielizny, żeby mogła ona spadać z określonej wyskości. A gdzie ona spada? Otóż uderza o powierzchnię wody wymieszanej z detergentami (lustro kompieli piorącej). Jest to działanie mechaniczne podobne do tego, które stosowały nasze babcie i prababcie uderzając pranie o kamienie nad rzeką, czy pocierając tkaninę o tkaninę. Uderzenie takie powoduje oderwanie się cząstek brudu od tkaniny, więc mamy tu szukane przez nas działanie mechaniczne. Odpowiednie dobranie wysokości przewałów i prędkości obrotów bębna wraz z odpowiednią temperaturą i detergentami skutkuje dobrą jakością wykonywanego prania przez pralnicę.

Do tego dorzucę wam jeszcze ciekawostkę - to że bęben kręci się raz w jedną raz w drugą stronę (tzw. rewersowanie) jest po to, by bielizna się nie skręcała.

*Bibliografia: Antoni Milczyński, Poradnik pralniczy, Wydawnictwo Spentex, 2002

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz