Bęben wewnętrzny ma kształt cylindryczny (cylinder znaczy walec). Ściany są perforowane (to te dziurki). Stopień perforacji powierzchni bębna (a więc stosunek dziur do całej powierzchni bocznych ścian walca) wynosi 10-40%, a średnice to zwykle 8-10mm. I to właśnie ten bęben ma rozmieszczone na sobie przewały.
Żebra (inaczej przewały) w niedzielonych bębnach (a takie zwykle mamy w naszych domach) podnoszą bieliznę i pozwalają jej, w zależności od prędkości obrotowej bębna (czyli od tego jak szybko się kręci) i modułu załadowania (ile prania powinno być wrzucone do pralki), spadać z określonej wysokości. Liczba żeber i ich wielkość wynika z wymiarów bębna.
Dlaczego tak ważne jest by pranie (w języku profesjonalnego pralnictwa zwane potocznie po prostu bielizną) przewalało się w bębnie i spadało z określonej wysokości? Otóż w procesie prania wydzielamy 3 najważniejsze parametry:
- temperaturę,
- działania chemiczne,
- działania mechaniczne.
O ile dwa pierwsze możemy osiągnąć i w garku na kuchence (wrzucamy bieliznę do garka, dolewamy wody i środka piorącego (proszku, płynu do prania etc.), tak trzeci nie jest tak prosty. Każdy chyba dobrze wie, że bielizna wyprana w ten sposób w garku, nijak będzie się miała do tej wypranej w pralce czy też ręcznie.
Antoni Milczyński, Poradnik pralniczy, str. 60 |
Do tego dorzucę wam jeszcze ciekawostkę - to że bęben kręci się raz w jedną raz w drugą stronę (tzw. rewersowanie) jest po to, by bielizna się nie skręcała.
*Bibliografia: Antoni Milczyński, Poradnik pralniczy, Wydawnictwo Spentex, 2002
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz